12

12

ورود به دنیای تخیل با نسبیت امکان‌پذیر می‌شود

ورود به دنیای تخیل با نسبیت امکان‌پذیر می‌شود

12:03:12 1393-06-11
کتاب " نسبیت" نوشته راسل استانارد و با ترجمه پوریا ناظمی است، پروفسور راسل اتانارد فیزیک دان ذرات پر انرژی بوده و در حال حاضر استادی دانشگاه اوپن را به عهده دارد. وی در سال ۱۹۹۸ به پاس تلاش‌هایش در توسعه فیزیک و عمومی‌سازی آن توانست عالی ترین نشانه شوالیه‌گری بریتانیا را از آن خود کند. وی همچنین در سال ۱۹۹۹ مدال و جایزه انیستیتو فیزیک را دریافت کرده است. 
" نسبیت" بهترین کتابی است که شما را به دنیای ماجراجویی‌های شگفت‌انگیز دعوت می‌کند. 
کتاب "نسبیت" به زبانی ساده اما مستدل و به دور از تخیل‌پردازی رایج ما را با مفهوم نسبیت آشنا می‌کند، به عبارتی نویسنده تلاش کرده برای درک بهتر نسبیت از مفاهیم و موضوعات رایج در زندگی روزانه بهره برد و بعدها با همین مفاهیم دنیای جدیدی در برابر ما می گشاید که نگرش ما را نه مسئله نسبیت تغییر داده است. 
در ایتدای کتاب شما با مفاهی فضا، زمان و ماده آشنا خواهید شد، در ابتدا نویسنده شما را با دنیای سه بعدی که در آن زندگی می‌کنید آشنا می‌کند و بعد شرح می‌دهد که زمان برای تمام ساکنان این کره یکسان می‌گذرد و بعد در مورد سرعت و ماده توضیح می‌دهد. 
به عبارتی شما با مسائل بدیهی آشنا می‌شوید که درک شما را نسبت به طبیعت تغییر می‌دهد، اما به قول خود نویسنده" درک‌های مشترک شامل لایه‌های از پیش داوری هستند که پیش از قرن ۱۸میلادی در ذهن‌های ما رسوب کرده‌اند" 
در حقیقت نظریه نسبیت انیشتین عامل مهمی در به چالش کشیدن نظریه های قدیمی است که در ذهن ما رسوب کرده است و با توضیح نظریه خود به ما می‌گوید آنچه که شما آن را صحیح تصور می‌کند اشتباهی رایج بیش نیست و بعد ما را به رازهای این کشف رهنمون می‌کند. 
در بخش هایی از این کتاب، اندکی ریاضیات مورد استفاده قرار گرفته است اما این استفاده به مواردی مانند گرفتن جذر اعداد یا استفاده از قضیه فیثاغورث محدود می شود. 
اهمیت این چنین کتاب‌هایی به خصوص آنجا مشخص می‌شود که بسیاری از علاقمندان علم و به ویزه فیزیک و ستاره شناسی در مواجهه با نسبیت دچار بدفهمی‌های بسیاری می‌شوند. در مقدمه مترجم، همچنین داستان آزمایشی که مدعی شکستن سرعت نور و نقض نسبیت را داشت به تفضیل بررسی شده است و نتایج مشاهدات احتمالی در آینده که ممکن است با این نظریه همخوانی نداشته باشند بر آینده نسبیت توضیح داده شده است. 
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۳ساعت 12:55  توسط   |